Uzman Olmadan İşe Başlamak

Kendi işini kurmak ya da danışmanlık vermek isteyen insanlardan sıklıkla duyduğum cümle kalıpları var: ”Bu konuda benden daha bilgili insanlar varken neden benimle iş yapsınlar?”, Uzman değilim.”..

Bu durumu çok güzel anlatan “Sıkıysa Yakala ” adından bir kitap (ve bir sinema filmi) var. Frank Abagnale adında liseden atılan ve havayolu pilotu, çocuk doktoru, ilçe avukatı ve daha birçoğunu taklit eden ünlü bir dolandırıcının hikayesini anlatıyor.

Sıkıysa yakala

                                  Sıkıysa Yakala

Kitapta Brigham Young Üniversitesi’nde Sosyoloji dersi vermeye başladığı bir nokta var. Bütün dönem ders veriyor ve hiç kimse asla onun gerçek eğitmen olmadığını fark etmiyor. Sonrasında yetkililer onu nihayet yakaladıklarında, “Nasıl oluyor da bu sınıfta ders verebildiniz? Gelişmiş sosyoloji hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz,” diye soruyor.

O,  ”Tek yapmam gereken bir bölümü öğrencilerden önce okumaktı.” diye yanıtlıyor.

Anahtar budur. Konunuzda dünyadaki en bilgili kişi olmak zorunda değilsiniz, sadece  yardım ettiğiniz kişilerden bir bölüm önce olmalısınız Dünyada daima sizden daha gelişmiş insanlar olacaktır. Bu normal. Onlardan öğrenebilirsiniz fakat sizin bir veya iki bölüm gerinizde olanlara yardı etmenizi engellemesine izin vermeyin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir