Uzman İşletmelerin İki Türü

İki tür uzman işletmeni bulunduğunu belirtmek isterim. Bunlardan biri bilgi ürünleri satmak, bir diğeri ise mevcut şirketi büyütmek için bilgi ürünlerinden faydalanmak. Her ikisinin taktikleri aynıdır ama stratejiler farklıdır. Bir iş kurmak istiyorsanız, ikisini de inceleyin böylelikle kendiniz için en iyi olanı belirleyebilirsiniz.

Uzman İşletmeler #1: Bilgi Ürünleri Satmak

Bir uzman olmak ve bilgi ürünleri satmak dünyanın en iyi fırsatlarına sahip bir iş başlangıcıdır. (Eğer bir uzman olmadığınızı düşünüyorsanız bu yazıyı okumanızı öneririm: https://gozdedagidir.com/uzman-olmak/) Risk veya başlangıç sermayesine ihtiyacın yok, öğreteceğiniz şey için tutkuya ihtiyacınız var. Aynı zamanda başkalarının da heyecanlanmasını sağlayacak tarzda öyküler anlatmayı öğrenmeniz gerekir.

Sizlere Jacob Hiller’ın hikayesini anlatmak istiyorum. Jacob her zaman basketbolda smaç atmak atmak isterdi ancak her nedense bunu yapamadı. Bu onu o kadar çok rahatsız etti ki yükseğe atlamayı nasıl arttırabileceğini bulmayı görev bildi. Her yöntemi araştırdı ve bu fikirleri tek tek deneyen bir kobay insan oldu. Başarılı olduğunda işe yarayan teknikleri gösteren video kaydedip bunu açtığı Youtube kanalında yayınladı. 

İlk başta kimse önemsemedi fakat bu çok önemli değildi. Kendisine ve daha yüksek sıçramasına odaklanmıştı. Zamanla kişiler onu fark etmeye başladı ve kendisi gibi yükseğe atlamayı öğrenmek isteyen insanların olduğu küçük bir takipçi kitlesi elde etti.0’dan 100’e sonra 1000’e ve 10000’e ve daha ötesine ulaştı. Birçok uzman işletme bu şekilde başlıyor. Tutkulu olduğunuz bir şey buluyorsunuz ve öğrenmeye olan derin ihtiyacınız başkalarına yön verecek bir uzman olmanıza yardımcı oluyor. İzleyicileri daha fazlası için talepte bulununca eşsiz bir şey yaptığını fark etti. Daha sonra öğrendiklerini başkalarına öğretecek ürünler geliştirmeye başladı ve nasıl atlanacağını öğreterek milyonlar kazanan bir şirkete dönüştü. Jacob’ın hikayesi gibi birçok hikaye var. Burada önemli olan katkı sağlamak. Başkalarının başarısına katkıda bulunmak, büyümeyi sağlar.

Uzman İşletmeler #2: Mevcut Şirketi Büyütmek İçin Bilgi Ürünlerinden Faydalanmak

bilgi ürünü

uzman işletmelerde bilgi ürünü (Resim için kusra bakmayın lütfen :)))))

Mevcut bir işletmeniz varsa ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Öncelikle müşterinize bilgi ürünlerini satmaya odaklanın, sonrasında satmaya çalıştığınız gerçek hizmetleri arzu etmelerini sağlayın. Burada hedefiniz temel ürün/hizmeti satmak değil, oluşturacağınız bilgi ürününün insanlar için neden önemli olduğu konusunda onları ikna etmek. Başlangıç aşamasını doğru bir şekilde uygularsanız insanların fiyat direncini kırmış olacaksınız ve bu da size sınırsız sayıda müşteri kazandıracak. Blogun ilerleyen zamanlarında bunu nasıl sağlayabileceğiz hakkında yazılar paylaşacağım.

 

***Konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz Russel Brunson’ın Yeni Nesil Pazarlama Uzmanından Sırlar kitabını okuyabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın.

Sevgilerimle,

Gözde.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir