Neden Bazı Start-up’lar Diğerlerinden Daha başarılı?

Neden bazı start-up’lar diğerlerinden daha başarılı hiç düşündünüz mü? Zaman, fikir, iş modeli, takım çalışması ve fonun start-up’lar üzerindeki etkisi nedir?

Start-up’ların Başarısını Etkileyen Faktörler:

Girişimcilik dendiği zaman akla gelen ilk kavram fikirdir. İyi bir fikrin varsa başarı kaçınılmazdır düşüncesini sistematik bir şekilde inceleyen Bill Gross (girişimci) yaptığı Ted konuşmasında (Start-up’ların Başarılı Olmasının En Büyük Tek Nedeni ) yıllarca süren araştırmalarını paylaşıyor ve şunları söylüyor:

“Fikrin her şey olduğunu düşünürdüm. Ancak zamanla; takım, yürütme ve uyum yeteneğinin  fikirden çok daha önemli olabileceğini kavradım. (Mike Tyson’dan alıntı yaparak),

Herkesin bir planı vardır ta ki suratına yumruğu yiyene kadar.

İş sektörü için çok doğru bir tanım. Takım çalışması, daha çok müşteriden yumruk yemeye uyum sağlama yeteneği ile ilgilidir. Müşteri gerçek gerçekliktir. Ve bu yüzden takımın belki de en önemli şey olduğunu düşünmeye başladım. Daha sonra iş modeline baktım. Şirketler müşteri geliri üretme konusunda net bir yola sahip mi? Bu konu başarıyı en çok neyin etkilediği konusundaki düşüncemi en üst noktaya yükseltiyordu.

Daha sonra, finansman sağlama konusuna baktım Bazen şirketler yüksek oranda fon bulabiliyorlar. Belki de en önemli şey buydu…

start-uplar ve zaman

 

Ve tabi ki zamanlama. Belki çok erkendi, dünya bu fikre hazır değildi. Erkense önceden dünyayı bunun için eğitmeniz gerekir. Tam zamanı mı? Ya da çok mu geç; çoktan bir sürü rakibiniz mi var? Birçok şirketi, bu 5 faktör açısından dikkatlice incelemeye çalıştım. Tüm bu şirketleri özelliklerine göre puanlayarak karşılaştırdım.

Sonuç:

Zaman, başarı ve başarısızlık arasında yüzde 42 fark yaratıyordu. Takım ve yönetim ikinci sırada geliyordu, ve fikir, farklılık ve özgünlük,  üçüncü sırada yer alıyordu. Fikrin önemli olmayacağını  söylemek kesinlikle doğru değil ancak en önemli şey olmaması da beni şaşırtmıştı.. Zamanlama doğru olunca daha da önemli oluyordu. Son ikisi; iş planı ve fon bana mantıklı gelmişti aslında.

Herkesin bildiği, büyük başarı Airbnb’yi ele alalım Bu şirket birçok akıllı yatırımcıyı geçti. çünkü insanlar sandı ki; “Kimse gidip de evini bir yabancıya kiralamaz” Tabiki insanlar bunun yanlış olduğunu kanıtladı. İyi bir iş modeli, güzel fikir ve harika yönetimi bir yana, başarılı olmasının sebeplerinden biri de zamanlamaydı. Şirket tam olarak insanların gerçekten paraya ihtiyacı olduğu ekonomik durgunlukta ortaya çıktı. Belki de bu yüzden insanlar, yabancıya ev kiralamaktan çekinmediler.

Uber’de aynı şekilde, Uber; inanılmaz şirket, inanılmaz iş modeli muhteşem yönetimli aynı zamanda. Sürücülerin sisteme dahil olma ihtiyacı açısından zamanlamaları harikaydı. Sürücüler fazla para kazanmak istiyordu; bu çok önemli bir şey. Erken başarılarımızdan biri, Citysearch, insanlar web sayfasına ihtiyaç duyduğunda çıktı.

1998’de TED de duyurduğumuz, GoTo.com şirketler ticaret yapmak için uygun maliyetli bir yol ararken yaratıldı. Fikrin çok iyi olduğunu düşünmüştük ama belki de onu asıl önemli yapan zamanlamaydı.  Kısacası, şunu diyeceğim  yönetim tabi ki çok etkili. Ama en çok fikir önem taşıyor. Ama zamanlama daha çok önem taşıyabiliyor. Zamanlamayı ölçmek için en iyi yol müşteri gerçekten senin sunduğuna hazır mı değil mi diye bakmak. Ve gerçekten dürüst olmalı, elde edeceğiniz sonuçlarla ilgili yadsıyıcı olmamalısınız. Çünkü sevdiğiniz bir şey varsa ve onu ileriye taşımak istiyorsanız, zamanlama faktörü konusunda dürüst olmanız gerekiyor. “

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir