Mavi Okyanus Stratejisi

İki okyanus düşünün: kırmızı okyanus ve mavi okyanus. Kıpkırmızı, içerisinde büyük bir mücadele ile boğulmamaya çalışan onlarca insan ve sadece ilk suya girenler yaşıyor; diğer tarafta ise mavi bir okyanus, tertemiz suyuyla ve keşfedilmemiş. Hangisinde yüzmek isterdiniz? Durun tahmin edeyim, mavi okyanus değil mi? Peki cevap bu kadar baskınken insanlar neden kırmızı okyanusta?

mavi okyanus

Mavi Okyanus Stratejisi

Mavi Okyanus Nedir?

Gelin öncelikle kırmızı ve mavi okyanusu açıklayalım. Okyanus kelimesi, pazarı ifade eder. Aslında çoğu pazar aynı balık havuzunda beslenen köpekbalıkları nedeniyle zamanla kırmızı bir okyanusa dönüşür. Bu nedenle başka bir okyanusa ihtiyaç duyulur. Pazarın kırmızı okyanusundan kurtulmayı isteyen insanlar alt pazarlar oluşturup mavi bir okyanusta yer alıp büyük başarılar elde ederler, ta ki diğer insanların alt pazarları keşfedip suya atlamasıyla. Su zamanla kanlanır ve artık yeni bir kırmızı okyanus oluşur. Zeki insanlar ise bu alt pazarında içinde ne gibi fırsatlar olabileceğini tespit eder ve tekrar bir mavi okyanus yaratırlar.

Birçok kişinin bugün yaptığı hata niş alanlara bakıp, iyi görünen birini bulup, şirketlerini burada kurmaya başlamasıdır. Sorunsa, mevcut bir niş içine atlamanın aslında başka birinin mavi okyanusuna adım atmak olmasıdır. Siz bu nişin üçüncü, dördünce veya beşinci kişisiyseniz, sular zaten kanlanmaya başlamıştır.

İşletme ya da bir fikir inşa ederken yapmanız gereken yeni niş bir alan ve kendiniz için taze yeni bir okyanus. İnsanlara yeni olanaklar yaratın ki onlar da dalmak istesinler. Zaten var olan kırmızı bir okyanusa atlarsanız, yokuş yukarı bir savaşa girersiniz. Fakat mavi bir okyanus yaratırsanız, başarıyı çok daha kolay yakalayabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir