İş Planı

Bir iş fikriniz var ama nasıl hayata geçireceğinizi bilmiyorsunuz, temel düzeyde bir iş planı oluşturmak istiyorsunuz fakat içerisinde hangi kriterlerin yer alması gerektiğine karar veremiyorsanız hazırlamış olduğum  İş planı, iş fikri için oldukça yararlı olacaktır.

Yararlı olması açısından hazırladığım word ve pdf dosyalarını ekte belirteceğim ancak öncesinde bir iş planının özelliklerinden bahsetmek istiyorum sizlere.

İş planının Özellikleri:

1. Açıklayıcı ve Net Olmalı

Diyelim, bir mikroiş fikriniz var ve kanvas modellerinden oldukça uzaksınız. Hazırlayacağınız iş planının V0′ ı (versiyon 0) en temel unsurları içermeli. Bunlar kısaca: iş fikrinizin kısa tanımı, hedef kitlesi, gelir elde etme şekliniz, müşteriye hangi kanallar aracılığıyla ulaşacak olmanızdır. Bu faktörlerse kafalarda soru işareti oluşturmayacak şekilde açık olmalıdır.

2.Esnek olmalı

İş fikriniz ilk aklınıza geldiği andan itibaren heyecanlanmanız ya da onun müthiş bir iş fikri olduğunu düşünmeniz oldukça doğaldır.(Ki öyle de olmalıdır) fakat pazar araştırması sonucu iş fikriniz değişime uğrayabilir ya da iş planınızda hedef kitle, kanallar fikir doğrultusunda farklılaşabilir. İş planınız esnek olmalıdır.

3.Harekete geçirmeli

Bir iş planı hazırlarken atlanılan en önemli unsurlardan biri de sonuç odaklılıktır. İş planı, iş fikrinden daha önemli değildir, iş fikrini hayata geçirme sürecinde yardımcı olan bir kılavuzdur bu nedenle iş planı hangi aşamasında olursa olsun iş fikrini uygulamaya yönlendirmeli, sonuç odaklı olmalıdır.

Temel bir iş planında olması gerekenler aşağıdaki pdf ve word dosyasında verilmiştir. İnceleyebilir, kendi iş fikriniz için kullanabilirsiniz.

**İlerleyen dönemlerde kanvas modeli ele alınacaktır. Fakat bu iş planı girişimciliğe yeni başlayanlar için kullanışlıdır.

Diğer yazılarımda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Hoşça kalın,

Gözde.

word :tek sayfalık iş planı

pdf:

tek sayfalık iş planı

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir