100 DOLARLIK BAŞLANGIÇ

başarılı girişimci
100 dolarlık iş
                         İŞ MODELİ

Kitap ve medya haberlerinde iki tür iş modeli daha çok dikkat çekmektedir. Bir numaralı iş modeli eski moda: Bir mucit bir fikir bulur, geliştireceği bu iş için bankayı kredi çekmeye ikna eder ya da bir şirket, kendi içinden başka bir şirket yaratmak için kendi bölümlerinden birini ayırır. Borsada işlem gören şirketlerin çoğu bu kategoridedir. İki numaralı iş modeli tipik olarak yatırım sermayesi, satın alma, reklam ve pazar payına odaklanan yatırım temelli kurumlardır. İş, bir girişimci veya küçük bir ortak tarafından kurulur fakat çoğu zaman “halka açılmak” veya satın alınmak amacıyla şirket değerini arttırmaya çalışan bir yönetim kuruluna rapor veren yönetici ekibi tarafından yönetilir.

Her modelin güçlü ve zayıf yönleri ile farklı karakteristikleri vardır. Her ikisinde de başarı ve başarısızlık hikayelerinde bir sınır yoktur. Ama bu modeller ve hikayeleri bizim ilgi alanımız değil, Bir ve iki numaralı iş modeli tüm dikkati üzerine çekerken, diğer yandan sessizce farklı bir şey oluyor, oldukça farklı bir şey.

Diğer iş modeli ise yatırım olmadan, çalışanlar olmadan ve çoğu zaman ne yaptıklarına dair çok fazla fikir sahibi olmadan kendi mikro işlerini başlatan insanlarla ilgili. Bu insanların neredeyse hiç iş planları olmadı ve çoğu zaman, “Şunu deneyip ne oluyor görelim,” dışında hiçbir şey düşünmediler. Daha çok, işleri bir yönetim kurulu veya müdürden onay almadan hızla başladı. Pazar testi doğaçlama gerçekleşti. ” Müşteriler satın alıyor mu? “Yanıt evet ise, iyi. Hayır ise, bu durumda farklı olarak ne yapabiliriz?

Girişimcilerin Web Kitabı- 100 $’ LIK BAŞLANGIÇ serisine hoş geldiniz. Burada okuduğunuz hikayeler 100$ ‘ lık başlangıç kitabından alınmıştır. Hayatında girişimcilik deneyimi olmamış, tutkusunu izleyerek başlamış (düşük başlangıç maliyeti ile), yılda en az 50 000 dolar net gelir elde etmiş ve yaptıkları işlerin özel bir beceri gerektirmediği girişimler anlatılacaktır.

İçinizdeki öğrenme dürtüsüne karşı koyamıyorsanız http://100startup.com sitesine gidebilir veya içeriklerimi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir